Карпатський колорит Віктора Жмака

Прізвище Жмак я запам’ятав із Львівського вернісажу, де буваю завжди, як приїжджаю до Львова. Мене вразив колорит його карпатських пейзажів. Дякуючи всесвітній мережі, я познайомився із творчістю Віктора Жмака. Вже декілька днів ходжу загіпнозований його роботами. Тому вирішив познайомити всіх, кому це припаде до душі, але по  окремих темах.

ПЕРЕВАЛ

Перевал

 

x_530e252a

 

Жмак  Віктор  Володимирович народився  14 липня  1954 року  в с. Токарівка  Житомирської  області.Закінчив  факультет  архітектури  Львівської  політехніки  в  1977 році  і був направлений  на  роботу  в  Росію, м. Іваново.Спочатку працював архітектором в проектному інституті до 1981 року.                             З 1981р.  по 1990р. займав посаду головного художника м. Іваново.

3b5d7b0448642666a0ba69bc70f5c55e(1)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Впродовж 1990 – 2002рр. займався архітектурною діяльністю у своїй приватній майстерні.
За фахом архітектор, а за покликанням художник Віктор Жмак вдало поєднував і розвивав ці два основні напрямки у своєму житті.
Працюючи в Росії, він був учасником численних міжнародних  та республіканських виставок.
Колективні виставки в м. Іваново, м. Ярославлі, м. Володимирі ( Росія); у Гановері ( Німеччина ).
Персональні виставки  в містах  Іваново, Ярославлі, Москві ( Росія );
у Львові ( Україна ).
У 2002 році Віктор Жмак повертається на Україну в м. Львів. Він продовжує вести архітектурні проекти та малювати.

322573_1876496411943_341100753_o 327155_1856782879117_1698059166_o 336133_1869768203742_100052720_o 340307_1869773323870_1943970715_o 382567_4362402398039_1170012435_n

893428_3950718986211_1873826220_o

Завжди маю при собі альбомчик з фотографіями робіт,- розповідає Віктор Жмак.  А творчий процес – справа не з легких. Іноді починаєш малювати одну картину, а в результаті виходить зовсім інше. Час від часу потрібно зачекати, поки повернеться бажання малювати… Одну з робіт, наприклад, малював близько десяти років. Часто доводиться себе дисциплінувати – змушувати малювати, адже я завжди стою перед дилемою: малювання чи архітектура? І хоч займаюся і тим, й іншим, хочеться іноді перейти на щось одне.

e0e5b3a6b2773ea3a708a291c2cdf3fd      x_d31c7910

Буковель.2011

Буковель.Дощ

Буковель.Дощ

 

Буковель.Ніч            Буковель.Травень

Буковель.Ніч                                                                                     Буковель.Травень

 

В ГОРАХ

В горах

 

Великдень.2008

 

Великдень, 2008

Віктор Жмак  постає як неперевершений колорист та своєрідний «генератор» ідей – широта його мотивів та неповторність композиції перетворюють його на невтомного живописця – митця-«perpetuum mobile». Його твори позначені особливим настроєм та атмосферою за мінімального арсеналу мистецьких засобів – це віртуозність мастихіну та унікальної колористики.
Говерла
Говерла

Полотна Віктора Жмака – це цікаве поєднання стилів, що серед інспіраційних джерел веде свої віддалені витоки від імпресіонізму та мистецтва орієнту – японської гравюри. Проте ці паралелі, звісно, не прямі, вони сприйняті через призму модерну та постмодернізму. Є у Віктора Жмака і відголоски романтизму, символізму, метафізичного живопису, а широта його мотивів вражає – натюрморт, пейзаж, жанрові сюжети, штудії оголеної натури, експерименти з абстрактними композиціями. І все це органічно поєднує у своїй творчості один митець.

Карпати.Верховина
Карпати.Верховина
Віктор Жмак – надзвичайно технічний художник, проте технічна досконалість його творів не перетворюється на самоціль. Технічна довершеність стає органічним посередником поміж митцем та ідеєю, способом її матеріалізації в дійсність. Художня дійсність Віктора Жмака неповторна і глибимо-відчутна. Вона тонко вловлена через недомовленість, натяк, що залишає поле для уяви та призначена для глядача, який стає сутнісно-невід’ємним. Віктор Жмак не вдається в деталі – його живопис вихоплює найхарактерніше, те, що передає саму модель, її квінтесенцію.
ЛИБОХОРИ
 Либохори
 Живопис Віктора Жмака можна охарактеризувати як колористичну квінтесенцію. Його полотна сповнені барв до межі, проте та «повінь» є виявом особливої мистецької інтуїції художника, його колористичного надчуття. Синій та жовтий, оранжевий та фіолетовий, коричневий та червоний – це основні кольорові зіставлення Віктора Жмака, проте митець розширює межі грою в теплові гами кольорів тонко співставляючи гарячі та холодні барви, їхні нюанси. Митця цікавлять не лише кольорові контрасти, але й їхня варіативність, емоційне забарвлення, змістовна суть. За їхнім посередництвом Віктор Жмак виявляє настрої та стани, що складні, ба, навіть, надскладні для передачі. Серед них – спокій природи, могутність крони старого дерева, майорість міського вечора. Але також митець прагне заглянути й у підсвідомість. Зображення задзеркалля, флірту, зманіженого гедонізму – це мотиви та сюжети невеликих за розміром, станкових, радше, навіть, інтимно-камерних творів.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Різдво
 Сюжетність творів виявляється певною графічністю, вони «позначені дизайном», якщо так можна сказати. Яскраві співставлення кольорів, пастозне нанесення фарби, прорисовка зворотною стороною пензля лише посилюють відчуття етюдності – пленерної легкості, політності ідеї, аж до її втілення на полотні. Стилізація образів та природи досягає своєї межі, аж до геометризації. Вона тонко балансує на межі реальності та леткості уяви. Але саме так митець вдихає у свої твори життя, мов дошукуючись сутності прадавнього деміурга-творця.
Перевал,2012
Перевал
 Твори Віктора Жмака дуже цікаві. Вони запам’ятовуються серед інших, одразу «впадають в око», а це вже є ознака власної манери, почерку, стилю… Зрештою, зрілості митця. Миті вловлені митцем у живописі перегукуються з дорогоцінним камінням, що являє застиглу плинність природи, а кожен твір – це сповнена крізь фарби забаганка Фауста аби спинити мить у її неповторності та КОЛОРИТНОСТІ…
ПІД ВЕЧІР
 Під вечір
 
Свято
В Либохорі
 

 

2 коментарі до “Карпатський колорит Віктора Жмака”

  1. Скільки я творів переглянув і в музеях, і в галереях, і з альбомів, і через інтернет по історії мистецтв і безліч сучасних художників – ну що може мене ще вразити чи здивувати.
    І знайшовся такий митець – це Віктор Жмак. Перше вражає легкість виконання – немов природне дихання. Друге повнокровний живопис, колорит де є і імпресіонізм і мислення формами, як архітектора і недомовленість, що вище автор статті вже згадав і сміливість в манері виконання. Він знає де колір розтерти, де списати форму чи об’єкт, а де виділити головне чи прописати передній план. Третє вражає і дивує різноманітність сюжетів в жанрі пейзажу тут і міський пейзаж і Карпати, і пейзажі в поєднанні побутових сцен, притому глибока градація різних освітлень, як штучного світла так і різних проявів світла самого неба. Натюрморт, жанр ню і навіть метафізичні емоційні спроби, які виражають емпіричний настрій митця.
    Василь Шевчук

    Відповіcти
  2. Скільки я творів переглянув і в музеях, і в галереях, і з альбомів, і через інтернет по історії мистецтв і безліч сучасних художників – ну що може мене ще вразити чи здивувати.
    І знайшовся такий митець – це Віктор Жмак. Перше вражає легкість виконання – немов природне дихання. Друге повнокровний живопис, колорит де є і імпресіонізм, і мислення формами, як архітектора і недомовленість, що вище автор статті вже згадав і сміливість в манері виконання. Він знає де колір розтерти, де списати форму чи об’єкт, а де виділити головне чи прописати передній план. Третє вражає і дивує різноманітність сюжетів в жанрі пейзажу. Тут і міський пейзаж і Карпати, і пейзажі в поєднанні побутових сцен, притому глибока градація різних освітлень, як штучного світла так і різних проявів світла та кольору самого неба. Натюрморт, жанр ню і навіть метафізичні емоційні спроби, які виражають емпіричний настрій митця.
    Василь Шевчук

    Відповіcти

Залишити коментар