Баня (Байн, байна) – парова, російська лазня, будова або спокій, де миються і паряться, не просто в сухому теплі, а в пару. Нинішнє слово баня виникло від с італ. bagno, встаровину баню називали мильня, мовня, лазня. При порядній лазні є передбанник, де роздягаються, відпочивають, запивають лазню квасом та ін.
Банити на старовинному діалекті означає мити, чистити водою.
Баня зустрічається в самому ранньому фольклорі і, здається, була завжди. Про любов слов’ян до лазень писали ще наші сусіди з арабських республік. Писали про це вони приблизно так: “Слов’яни настільки дикий народ, що піддають себе різним звірячим тортурам. В один із днів вони збираються в гарячому будинку і катують себе прутами до знемоги. Після цього вони вибігають з гарячого будинку на мороз і з дикими криками кидаються в сніг або в крижану ополонку. Виконавши цей жахливий ритуал, вони знову заходять в гарячий будинок, де продовжують катування “. Як ви зрозуміли, мова ведеться про лазню, а люди, які нібито катували себе, виганяли з тіла бруд і хворість за допомогою спеціальних банних віників. Звичайно, звідки було знати, людям, які живуть в країнах, де цілий рік літо, що без лазні просто не прожити.
Крім усього вищесказаного, варто розповісти і про користь лазні для всього організму, так би мовити – для душі і тіла. Багатьом людям лікарі радять ходити в лазню, що б позбутися своїх хвороб. Банний жар, який супроводжується 100% вологістю, дуже благотворно впливає на всі функції організму. Крім того, що організм очищається від бруду, найменші частинки вимиваються з найдрібніших пор в шкірі за рахунок їх розкриття, жар прогріває всі органи, що може запобігти або знищити будь-яке простудне захворювання, вологість укупі з водяною парою може стати відмінною інгаляцією для тих, хто страждає легеневими захворюваннями. Загалом, ходити в лазню – це дуже приємно і вкрай корисно!
Протягом багатьох століть у слов’янських народів лазня є улюбленим місцем оздоровлення, очищення і відпочинку. З плином десятиліть неодноразово змінювалися форми бань, особливості ставлення людей до неї, але суть банних процедур залишається одна і ніякі ванни, душові кабіни, сучасні сауни не здатні вижити звичайну російську лазню з кам’янкою з обивательського життя слов’янина. Довгий час вона була єдиним місцем, де не тільки милися, але і приймали пологи, лікувалися. Завдяки такому величезному значенню для російських людей лазня стала традицією і знайшла своє відображення в мистецтві, літературі, живописі. Баню оспівували багато художників слова (В. Висоцький, А. Чехов), але саме незабутнє враження про неї залишили художники образотворчого мистецтва. Особливо багато картин на цю тему було написано в 19-20 століттях.
Банні полотна традиційно просякнуті духом очищення і оздоровлення, в них підкреслюється традиційне ставлення до ширяння.
Загальним в образотворчому мистецтві про лазню є для більшості випадків оголена жіноча натура. Вона підноситься художниками-класиками і сучасниками як символ чистоти, здоров’я і материнства. Зображення родини в лазні, жінок з дітьми – це улюблений напрямок у творчості художників.
Великою популярністю у художників протягом століть в банному творчості користуються не тільки сюжетні картини, а й пейзаж. Вже дуже люблять художники зображувати лазневі рубані будиночки і парні приміщення.
Творці масляних полотен, які писали баню, в основному працювали в жанрі реалізму і стали відомими завдяки вмінню відображати життя таким, яке воно є. Авангард, кубізм, модернізм, сюрреалізм та інші течії є все-таки важкими для сприйняття більшості людей, тоді як реалізм зрозумілий кожному через очевидність відображуваних художником форм, безпосередності і простоти.