Живописець – мариніст Судковський Руфін Гаврилович

1

Судковський Руфiн Гаврилович – живописець – мариніст народився 7 квітня 1850 року в м. Очакові на Миколаївщині у родині священика. За сімейною традицією у 1862 році вступив до Одеського духовного училища, а через два роки був переведений до Херсонської духовної семінарії, яка знаходилася у Одесі. Під час навчання у семінарії, він одночасно відвідував Школу малювання та креслення Одеського товариства красних мистецтв. Поступово, отримуючи художні навички, Руфiн Судковський усвідомлював, що його життя повинно бути пов’язане з мистецтвом. Картини безкраїх морських просторів, неосяжних степових далей, яскравого сонячного неба з дитинства пробудили в ньому душу художника.                                                                                                      xudozhnik_Rufin_Sudkovskij_07

 

Не закінчивши духовну семінарію, влітку 1868 року Руфiн Судковський вступив до Петербурзької Академії мистецтв. Під час перебування в Петербурзі він брав участь в академічних виставках. У 1870 р. його учнівські роботи отримали Малу та Велику срібні медалі. Через погіршення матеріального становища та здоров’я, провчившись загалом два роки та два місяці, навесні 1871 р. Судковський повернувся додому. З цього моменту починається його самостійний художній шлях у творчості. Рада Академії мистецтв 1877 р. присудила Р. Судковському звання класного художника 2-го ступеня, а через два роки – звання класного художника 1-го ступеня.

xudozhnik_Rufin_Sudkovskij_08

xudozhnik_Rufin_Sudkovskij_09

У 1874 і 1880 роках художник здійснив дві закордонні подорожі (до Німеччини, Франції, Австрії та Італії), які відіграли неабияку роль у його творчому зростанні.  Після повернення Р. Судковського з-за кордону до Очакова з’явилася одна з головних його картин «Буря біля Очакова». Саме за це полотно Рада Академії у 1882 році присудила йому звання академіка живопису морських пейзажів. В останні роки свого життя Руфiн Гаврилович був вибраний почесним членом рисувальної школи Одеського товариства красних мистецтв.                       2Організовуючи виставку в Києві, Р. Г. Судковський захворів на тиф. Він повернувся до Очакова, де після тринадцяти днів хвороби помер 4 лютого 1885 р., на 35 році життя, залишивши п’ять незавершених картин. Над могилою і до сьогоднішніх днів стоїть постамент з чорного мармуру з бронзовим бюстом Руфіна Судковського, за проектом його вдови Олени Самокиш-Судковської. В пам’ять про видатного майстра 28 квітня 1982 р. на його батьківщині було відкрито Очаківський музей мариністичного живопису ім. Р. Г. Судковського як відділ Миколаївського обласного художнього музею ім. В. В. Верещагіна.

«Бой парохода Веста с турецким броненосцем Фетхи-Буленд в Чёрном море 11 июля 1877 года»

«Дарьяльское ущелье»

«Морской пейзаж»

«Неспокойное море»

«Одесский волнолом»

«Очаковский берег»

«Пароход „Москва“ в бурю»

«Шторм. Морской пейзаж»

берег річки.човен

кораблі на рейді

місячна ніч на морі

морський берег

морський вид (2)

морський вид

на березі моря

Очаківська пристань

прибій біля молу

прозора вода

штиль

xudozhnik_Rufin_Sudkovskij_11

xudozhnik_Rufin_Sudkovskij_12

Залишити коментар