Олекса Довбуш – народний месник

IMAG0975

Олекса Довбуш (1700 – 1745) – ватажок руху карпатських опришків. Народився у 1700р. в с. Печеніжині (тепер Коломийського району Івано-Франківської області) в родині бідного селянина.

Не витримавши сваволі пана, Олекса зі своїм братом Іваном вступає до загону опришків. Олекса Довбуш був сміливим, завзятим юнаком з організаторськими здібностями. Завдяки цим якостям він стає лідером опришківського руху.

 

 

272

Перші відомості про героїчну боротьбу Олекси Довбуша проти гнобителів містяться у документах датованих 1738 роком. Загін Довбуша налічував біля 50 чоловік. Опришки діяли на території Прикарпаття, Закарпаття та Буковини. Вони здійснювали набіги на панські маєтки, садиби лихварів, торговців, заможних селян. Захоплене майно віддавали бідним селянам, серед яких вони мали велику підтримку. Карпатські селяни надавали опришкам притулок, лікували їх, виготовляли для них зброю. Опорним пунктом загону Довбуша була Чорногора у Карпатах. Успішні виступи опришків Довбуша у 1738 – 1745 роках вплинули на розвиток анти поміщицької боротьби селян на Прикарпатті.

05_54                                              О.Кульчицька. Довбуш


Польська влада навіть з допомогою війська не могла розправитися з надзвичайно мужнім ватажком. Усі спроби шляхти знищити загін Довбуша протягом семи років не мали успіху. Боротьбу проти нього вів й гетьман Й. Потоцький. Численність військ, що посилалися для знищення загону, іноді сягали 2 тисяч.

5-14332     008-33-00

012-24-01

60_058

Лише підступом панам вдалося знищити героя. Загинув Олекса Довбуш 24 серпня 1745 року в селі Космачі від руки зрадника Степана Дзвінчука.

UvWOtXkx                                                                                                    Г.Якутович

1375gr-s

Героїчна боротьба Довбуша, яка стала прикладом нездоланної волі українського народу до визволення і соціальної справедливості, оспівана в численних творах народної поезії.

image21 image27                                          С.Карафа-Корбут. Ілюстрації до А.Волощук “Довбушеві скарби”

512b                                                              Конверт до 300-річчя Олеси Довбуша

Постать Олекси Довбуша знайшла своє відображення в історії, фольклорі, літературі, кіно, образотворчому мистецтві, драматургії та музиці. Про Довбуша складено багато народних пісень і переказів. Його ім’ям названо пам’ятні місця: гори у Карпатах, печера на горі Говерлі, скеля поблизу Яремчі.

kinopoisk.ru                                                                          Фільм “Олекса Довбуш”

img_58581                                                           Декоративний таріль “Олекса Довбуш”

Dovb_030

dovbush

 

Залишити коментар