Олена Кульчицька народилася в місті Бережани на Тернопільщині, місто належало того часу до Австро-Угорщини. Рід Кульчицьких походив з села Кульчиці поблизу Самбора і в роду були священики.
Батько – Лев Теодорович Кульчицький (1843 – 4 грудня 1909), був радником суду, адвокатом, громадським діячем, членом багатьох товариств, першим директором «Народної каси» в Косово, мати – Марія Яківна Стебельська (? – 29 грудня 1939) – домогосподаркою. Олена була третьою дитиною в сім’ї, у неї були старший брат Володимир і сестра Ольга (1873, Устечко – 29 березня 1940, Львів).
Незабаром після народження молодшої дочки батька перевели в Львівську область, містечко Кам’янку Струмилову. Сім’я жила скромно, але мати, прекрасно шивши, постійно балувала дочок обновками. Пізніше художниця напише у своєму щоденнику: «Ми з сестрою були панночками. Де з’являлися, привертали до себе увагу тим, що любили красиво, елегантно одягатися ». При цьому, Марія Яківна виховувала дочок у строгості, Олені навіть здавалося часом, що вона любить більше старшого сина Володю.
На розвиток художнього таланту Олени вплинули уроки батька, який сам цікавився живописом, а також, не в останню чергу, мальовнича природа і поетика народних пісень і легенд.
У щоденнику, який художниця почала писати вже у зрілому віці, вона напише: «Якщо згадую про своє дитинство, то, в першу чергу, життя в будинку в Кам’янці. Саме тут з’явився у мене інтерес до навколишнього світу … Краса квітів, які цвітуть у саду дерева несвідомо, але глибоко запали в мою дитячу душу … У пізнанні природи і в способі спостерігати її красу я, безперечно, зобов’язана своєму батькові, який дуже її любив. Він ніколи не повертався з поїздок без квітів, які обов’язково завжди показував нам, дітям … Любов до краси народжувалася у нас і під впливом мами ». Олену віддали вчитися в монастир Сакраменток у Львові, при якому була польська школа (українських шкіл у той час ще не було). Сумуючи за родиною, особливо по сестрі, з якою Олена дуже дружила, дівчинка почала малювати. У 1894 році Олена закінчила 8 класів при монастирі і повернулася додому.
У 1909 році Кульчицька вперше виставила свої роботи у Львові. Це були 50 картин, створених під час навчання у Відні.
Олена починає викладати в ліцеї, а через рік переводиться до Перемишля, у державну жіночу учительську семінарію.
Напередодні Різдва 1909 помирає батько художниці, і мати з сестрою Ольгою переїжджають до Олени, яка влаштовує сестру теж викладати в семінарії.
Олена викладає малюнок, а Ольга – ручну роботу. Олена стає головним годувальником у сім’ї, оскільки пенсія матері та платня сестри були мізерними. У своєму щоденнику Олена потім напише: «Ми маєтків не мали, як намагалися не мати і ніяких боргів».
Заняття в школі забирали багато часу, творчістю художниця займалася тільки по вихідним. Щоб фарби протягом тижня не засихали, Олена захопилася графікою. Олійним живописом вона займається тільки влітку, на відпочинку в Карпатах.
У 1912 році художниця вперше взяла участь в українській художній виставці в Києві, а вже наступного року на цій же виставці Олена була визнана найкращим графіком.
Починаючи з 1920-х років, художниця починає писати серію робіт, що зображують церкви Західної України. Її метою було звернути увагу суспільства на архітектурні скарби Галичини і запобігти знищенню багатьох церков, як історичних пам’яток.
Релігійна тематика присутня в усій творчості художниці. У другій половині 1930-х років Кульчицька створює цикл гравюр на дереві “Святі української церкви”, в якому зображує святих князів Володимира, Бориса і Гліба, Андрія і княгиню Ольгу.
13 квітня 1933 на урочистому вечорі, присвяченому 25-річчю творчої діяльності Кульчицької, художницю від імені митрополита Андрея Шептицького вітав ректор Духовної семінарії Йосип Сліпий.
Художниця була чудовим дослідником-краєзнавцем, етнографом і збирачкою народного мистецтва. З її ініціативи в 1931 році в Перемишлі створено музей української старовини “Стривігор”.
Кульчицька багато подорожувала по селах у пошуках найцінніших експонатів народної творчості. Свої безпосередні враження художниця замальовувала на аркушах блокнотів.
Таким чином, протягом багатьох років створювалися сторінки літопису народного життя.
У 1930-х роках Кульчицька створила також цикл гравюр «Лихоліття українського народу», зробила ілюстрації для повісті Михайла Коцюбинського «Тіні забутих предків» (1929), збірки новел Василя Стефаника «Дорога» (1917) і тритомника Володимира Гнатюка «Українська народна міфологія» . Художниця – автор серії акварельних ілюстрацій до поеми “Слово о полку Ігоря” (1930-е), всього вона створила понад півтори тисячі ілюстрацій і книжкових прикрас.
У 20-30-ті роки ХХ століття пожвавився рух за відродження народних українських промислів.
Виникли творчі кооперативи “Українське народне мистецтво”, “Гуцульське мистецтво” і “Гурток прихильників українського мистецтва”, які влаштовували виставки і залучали до роботи провідних українських художників.
В області декоративно-прикладного мистецтва творчість Кульчицької грунтувалося на глибокому знанні традицій народної творчості. Дуже яскраво талант Олени Кульчицької проявився у вишивці і килимарстві. І вірною помічницею в цьому їй була сестра.
Ольга продовжувала працювати вчителькою ручної праці в жіночому інституті в Перемишлі. Вона активно займалася громадською роботою: створювала дитячі садки, бібліотеки в селах, вела просвітницьку роботу серед жінок, пізніше організувала професійну швейну школу для дівчат.
В кінці 1938 року Олена Кульчицька з сестрою і матір’ю переїхала до Львова і оселилася в будинку у гори Святого Юра. З цим містом були пов’язані нові плани і надії художниці, і саме у Львові Олена пережила найбільші особисті втрати – в 1939-му році помирає мати, а рівно через рік – сестра.
У 1940 році Кульчицька стає науковим співробітником Музею Наукового товариства ім. Т. Шевченка (НТШ), заснованого ще в 1895 році. У 1951 році шляхом об’єднання НТШ та міського промислового музею був утворений Музей етнографії та художнього промислу.
А в наступному, 1941 році знову грянула війна – Друга світова.
Історики пишуть, що творчість Кульчицької в період німецької окупації Львова мало вивчено.
У статтях про художницю зазначено, що вона продовжувала працювати в музеї НТШ, навчала здатну сільську молодь в Інституті народної творчості.
У 1942 – 43 роках Кульчицька створює акварелі із зображенням пам’яток архітектури, серед яких часто повторюється мотив Собору Святого Юра. Вона малює дзвіницю і церкву Преображення Господнього в селі Двірці (1942), Гошівський монастир (1943), церква Покрови Пресвятої Богородиці в Моршині (1943), церква Святого Миколая у селі Кривки (1942), церкви в селах Лисовичі (1943) і Сороки (1942).
Після війни, в 1945-му, Олену Кульчицьку запрошують викладати книжкову графіку і малюнок у Львівському поліграфічному інституті ім. Івана Федорова. В інституті вона очолювала кафедру оформлення книги.
Художниці було за сімдесят років, коли вона продовжувала працювати в Музеї етнографії та художнього промислу у Львові (1951-59), займаючись дослідженням історії українського орнаменту. Кульчицька виконала безліч замальовок народної кераміки, вишивки і тканини, написала роботу про народного малюванні на склі.
До 700-річчя Львова, в 1956 році Кульчицька створила цикл офортів із зображенням пам’яток архітектури стародавнього міста.
У цьому ж, 1956 році, Олені Львівні було присвоєно звання народного художника Української РСР. А ще Кульчицька була обрана членом-кореспондентом Академії архітектури України.
Вже хворіючи, вона виконала гравюру на лінолеумі “Сніг в горах” (1960), збережену в єдиному екземплярі.
Восьмого березня 1967 були оголошені лауреати Державної премії УРСР ім. Т. Г. Шевченка, серед яких була й Олена Львівна Кульчицька. Сама художниця в цей час вже лежала при смерті. Мистецтвознавець Микола Моздір опублікував спогади секретаря художниці Данила Фігеля: «Дізнавшись про нагородження, я одразу ж пішов до Олени Львівні. Вона лежала в ліжку з закритими очима, і майже не реагувала на мій прихід. Я взяв її за руку: “Пані Олена, Вас нагородили Шевченківською премією … Ви чуєте?” Я запитав її кілька разів і побачив, як вона головою кивнула: “Чую! ..»
Наступної ночі Олена Кульчицька померла, висока нагорода їй була присвоєна посмертно.
Художниці було 89 рокі
У щоденнику Олена Львівна написала: «Хотіла б я, коли помру, щоб по мені заплакала трембіта і передала моїм дорогим Карпатам: мене вже не чекайте, я вже більше до вас не прийду».
Бережани не “село біля Тернополя”, а місто, перша згадка про яке 1375 р., а Магдебурзьке право отримало 1530 р.